Незважаючи на усі хитрощі сучасних дослідників, що винаходять все нові й нові надміцні матеріали, найміцнішим і найнадійнішим все ж залишається камінь - базальт. Хоча плавлений базальт не є новим матеріалом, але інформації про нього небагато, тому він часто залишається непоміченим. Ми вважаємо за потрібне ознайомити вас із його властивостями, можливостями використання і перевагами.

Не схильний до корозії, іржі і найсильніших коливань клімату, нечутливий до дії електрики, він здатний служити людині протягом віків. Його незамінність добре зрозуміли давньоримські будівельники, що проклали під Вічним містом базальтові трубопроводи, які функціонують і досі. Стає зрозуміло, що лише узявши на озброєння древні технології, учені нашого часу здатні не лише не відстати від своїх мудрих попередників, але і багато в чому перевершити їх.

Кам'яне литво - замінник чорних, кольорових металів та інших дефіцитних матеріалів для захисту поверхонь споруд і устаткування від стирання і корозії. Стійкість кам'яного литва на стирання в 5-6 разів вища від легованих сталей.

Головні фізичні властивості кам'яного литва: висока міцність на стиск; зносостійкість; хімічна стійкість; нульове вологопоглинання; морозостійкість; екологічна і гігієнічна чистота; висока довговічність.

Фізико-хімічні властивості кам'яного литва ( базальт):

 

Твердість за шкалою Мооса, мінімум

 8

Кислотостійкість в соляній кислоті H2SO4, не менше

97,0%

Кислотостійкість в сірчаній кислоті HCI, не менше

92,0%

Лужність, не менше

88,0-91,0%

Об'ємна щільність,

2900-3000кг. м³

Міцність на стискування, не менше

300-450 МПа

Вологопоглинання

0%

Стійкість до стирання, макс. збиток

5см. куб./50см²

Зносостійкість, макс. збиток

110мм³

 

Як же досягаються такі високі показники і в чому секрет такої високої міцності? Секрет - безпосередньо в самій обробці базальту. Перший крок на шляху його перетворення на корисне промислове устаткування - шахтна піч, де цей, здавалося б, зовсім непіддатливий камінь плавиться в пекельній жарі - 1280°С. Потім, зменшивши температуру на вісімдесят градусів, базальтовий розплав розливають по пісочних або металевих формах. А вже звідти після кристалізації він на шістнадцять-двадцать годин укладається в тунельну піч для випалення. Потім охолоджується.

Зараз вироби з базальту широко застосовуються в металургії, енергетиці, хімічній і коксохімічній промисловості, керамічній промисловості, сільському господарстві, на склозаводах і морозильниках, на пивзаводах, в котельнях і на складах.

Завдяки високій твердості (по Моосу 8) базальт використовується в умовах екстремально сильних ерозивних навантажень, яких частенько не витримують згини звичайних металевих труб, наприклад, при транспортуванні пульпи та золи електростанцій.

Кислотостійкі базальтові труби, інтер'єрна та промислова базальтова плитка, шахтні трубопроводи стали модними і популярними новинками, які швидко притягнули увагу промисловців, що уміють підраховувати прибуток.

Втім, є застосування, знайоме і ширшому кругу споживачів. Добре відома сучасним городянам тротуарна плитка, покриття для підлог в супермаркетах, автомобільних салонах, виставкових центрах і галереях, ресторанах, універмагах, кафе, власники яких до цього терпіли чималі збитки від регулярного ушкодження покриттів для підлоги і тепер знайшли їм куди надійнішу заміну - базальтову плитку.

Кожен хороший хазяїн на перше місце ставить економічність і якість. У випадку з плавленим базальтом він домагається цього кілька разів. Незважаючи на високу початкову ціну, економічний ефект від використання базальту у 6 разів вищий, ніж від інших покриттів. У результаті значно подовжується термін експлуатації, що означає здешевлення продукції завдяки безперервному виробничому процесу. Тому треба констатувати, що хороший виробник використовує плавлений базальт в усіх випадках, де потрібні економічна вигода і безперервний процес експлуатації (без перерви в результаті поломок).

Надійна, довговічна продукція з базальту продовжує притягати усе нових і нових покупців.